Strona główna / Szkolenia i konferencje / Konferencje / Seminarium „Hipoteka umowna łączna oraz hipoteka na ułamkowej części nieruchomości”

Seminarium „Hipoteka umowna łączna oraz hipoteka na ułamkowej części nieruchomości”

W dniach 24-25 czerwca, w Warszawie w Hotelu MDM przy Placu Konstytucji 1 odbędzie się dwudniowe seminarium Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego „Hipoteka umowna łączna oraz hipoteka na ułamkowej części nieruchomości”.

Wywiązując się z obietnicy złożonej na Konferencji Księgi Wieczyste i Hipoteka w Praktyce Sądowej i Bankowej w grudniu 2012 r. Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego w dniach 24 do 25 czerwca 2013 r. organizuje seminarium poświęcone problematyce hipoteki łącznej oraz hipoteki na ułamkowej części nieruchomości.

Dzień I

Hipoteka łączna

Zostanie ona omówiona od chwili jej ustanawiania, poprzez kognicję sądów wieczystoksięgowych, rozszerzanie jej przedmiotu aż po egzekucję.

Adresaci/uczestnicy Seminarium:

  • Państwa Sędziów niewątpliwie najbardziej zainteresuje forma ustanawiania hipoteki łącznej, kognicja sądów wieczystoksięgowych oraz zmiana przedmiotu tej hipoteki. Problematyka egzekucyjna z nieruchomości także jest w obszarze Państwa zainteresowania ze względu na wzmianki czynione w księdze wieczystej, a potem, już po przysądzeniu własności, wpis w księdze zmiany właściciela.
  • Natomiast najważniejszymi zagadnieniami dla Państwa Notariuszy będą problemy dot. formy ustanawiania hipoteki łącznej, kognicji sądów wieczystoksięgowych oraz zmiany przedmiotu tej hipoteki.
  • Dla Państwa Mecenasów, jako potencjalnych reprezentantów swoich mandantów na każdym etapie istnienia hipoteki łącznej każdy z problemów dot. tej hipoteki jest równie ważny.
  • Podobnie jest w przypadku Państwa Bankowców. Aczkolwiek, jak się mawia, dobry kredytowiec udzielając kredytu musi już przewidywać, jaka będzie pozycja jego Banku, gdyby doszło do egzekucji z nieruchomości objętych hipoteką łączną.

Dzień II

Hipoteka na ułamkowej części nieruchomości

Tematy dotyczące hipoteki na ułamkowej części nieruchomości budzą w praktyce wiele wątpliwości co do faktycznej skuteczności takiej hipoteki, wywołują bardzo dużo kontrowersji  i stwarzają wiele problemów.

Zagadnienia istotne dla praktyki:

  • Pierwszym jest sama konstrukcja współwłasności w częściach ułamkowych jako współwłasności niepodzielnej. Dlatego tak istotne są umowy o korzystanie z nieruchomości wspólnej. Zagadnienie to dot. nie tylko przedsiębiorców, ale także klientów-konsumentów, którzy mogą nabyć udział ułamkowy we współwłasności w wyniku np. spadkobrania.
  • Niewątpliwie na problematykę hipoteki na ułamkowej części nieruchomości zwrócił uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10.07.2012 r. orzekający o niekonstytutywności art. 76 ust. 1 zdanie 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
  • Bardzo ciekawym tematem jest zagadnienie egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, szczególnie w kontekście dopuszczalności zniesienia współwłasności w jego toku.
  • Dodatkiem do problematyki hipoteki łącznej będzie dopuszczalność ustanowienia dwóch i więcej hipotek na tej samej nieruchomości na zabezpieczenie tej samej wierzytelności. Problematyka ta w ostatnich miesiącach wywołuje ogromnie dużo kontrowersji.

 

Wszystkie tematy dot. hipoteki na ułamkowej części nieruchomości powinny Państwa zainteresować w tym samym stopniu. Dotyczą one bowiem istnienia hipoteki na ułamkowej części nieruchomości, potencjalnej ochrony wierzyciela i współwłaścicieli poprzez zawarcie umowy o sposób korzystania z nieruchomości a następnie skutków takiej hipoteki w toku egzekucji z nieruchomości.

 

Jak zwykle poszczególne tematy będą Państwu przedstawiać wybitni specjaliści z danej dziedziny, mający nie tylko ogromną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną.

Tradycyjnie Loża Komentatorów, w której zasiądą równie wybitni specjaliści,  zadba o to, żeby żadne problemy nie zostały „zamiecione pod dywan”.

DO 12 PUNKTÓW SZKOLENIOWYCH DLA RADCÓW PRAWNYCH!!!

 
 

Program Seminarium 134,41 kB

Rejestracja na Seminarium do dnia 21 czerwca 2013 r.

Przedłużona możliwość rejestracji po preferencyjnych cenach do dnia 14 czerwca!!!

Linki do hoteli w pobliżu miejsca Seminarium:

Apartamenty Zgoda Warszawa by DeSilva

Apartamenty SCSK Żurawia

Apartment4you Centrum

Apartment4you Centrum 2

Apartment4you Centrum 3

MDM Hotel W tym Hotelu odbywa się Seminarium.

Marszalkowska Apartment

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×